VIDEO Cupa Mondială la rugby: ai ratat meciul istoric făcut de România împotriva Canadei? Avem rezumatul

0
Vlaicu (stânga) a adus punctele decisive cu două minute înainte de final FOTO Getty Images

Condusă cu 15-0, România a câştigat cu 17-15 meciul contra Canadei de la Cupa Mondială. A fost al treilea meci al stejarilor de la Mondiale, după eşecurile cu Franţa şi Irlanda. Duminică e ultimul meci, contra Italiei, iar miza e uriaşă.

În faţa unui adversar de talia stejarilor, România a început slab meciul şi era condusă de Canada cu 15-0 după primele 50 de minute de joc. Două eseuri ale lui Macovei transformate de Vlaicu şi o lovitură de penalitate a aceluiaşi Vlaicu au răsturnat situaţia în favoarea României, punctele decisive fiind marcate în ultimele minute ale jocului.

A fost cea mai spectaculoasă răsturnare de scor din istoria Cupei Mondiale.

Bucuria stejarilor a fost fără margini, însă ei trebuie să rămână concentraţi pentru adevăratul test de duminică. Împotriva Squadrei Azzurra, tricolorii vor încerca marea cu degetul: o victorie cu Italia ne-ar califica automat la Mondialul din 2019 şi ar pune România pe harta forţelor importante de pe planeta ovală!

Tot duminică, Franţa şi Irlanda, calificate în sferturi, vor juca pentru a ocupa primul loc în grupă şi a evita astfel un meci cu Noua Zeelandă în sferturile de finală ale Cupei Mondiale.