VIDEO Faze de maidan la meciul Panama - Costa Rica. Rar se poate vedea aşa ceva pe terenurile de fotbal

0

Naţionala Panama a reuşit să se califice pentru prima dată în istorie la un turneu final de Campionat Mondial, dar ce s-a întâmplat pe stadionul din Panama City depăşeşte orice imaginaţie.

Panama a învins Costa Rica cu 2-1, după ce a fost condusă pe teren propriu. Golul egalizator  a fost însă validat de arbitru deşi mingea nu a intrat în poartă. De fapt, nu doar că n-a intrat, fiind respinsă de pe linie, dar cel care a fost creditat ca marcator a pus şi mâna pe ea. Reluările tv au demonstrat că nici vorbă ca mingea să fi intrat în poartă.

Ulterior acestui incident, Panama a reuşit un gol valabil, în minutul 88, dar circul nu s-a oprit aici. În minutele de prelungire, când fotbaliştii din Costa Rica alergau după egalere, pe un contraatac al acestora, o rezervă de pe banca panamezilor a sărit şi a degajat mingea în tribune chiar când un adversar vroia să o repună în joc.