VIDEO Mitriţă, super reuşită pentru New York City! Comentatorii americani extaziaţi: „Gol de clasă mondială“

0

Jucătorul Alexandru Mitriţă a marcat un gol pentru echipa New York City FC, în meciul cu formaţia Vancouver Whitecaps FC, scor 3-1, din campionatul SUA.

În minutul 72, la scorul de 2-1,Mitriţă a executat excepţional o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri lateral stânga. Toată lumea se aştepta la o centrare, dar micuţul fotbalist a tras direct pe poartă şi a prins colţul scurt.

Comentatorii meciului au catalogat reuşita drept una de "clasă mondială" şi s-au întrecut în laude la adresa românului. Mitriţă a jucat tot meciul, a primit un cartonaş galben în minutul 85 şi a fost desemnat jucătorul întâlnirii.

Pentru New York City FC au mai înscris Heber (10), după o pasă de gol a lui Mitriţă, şi Steven (26), iar pentru Vancouver a punctat Reyna (64).

Mitriţă are 7 goluri marcate în 27 de partide pentru NYFC în MLS.

În clasamentul Conferinţei de Est, Philadelphia Union ocupă primul loc, cu 51 puncte (29 jocuri), urmată de New York City FC, 50 puncte (27 j), şi campioana en titre, Atlanta United FC, 48 puncte (28 j)