VIDEO Ultimul punct al meciului dintre Halep şi Şarapova şi reacţia de descătuşare a româncei

0

Simona Halep a învins-o pe Maria Şarapova în semifinalele turneului de la Roma, scor 4-6, 6-1, 6-4 şi va juca duminică împotriva Elinei Svitolina în finala turneului de la Roma, de la ora 14.00.

Simona s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-4, la capătul unei partide de două ore şi 23 de minute. Halep i-a mulţumit pentru acest succes lui Darren Cahill, care a punctat decisiv după primul set.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 253.425 de euro şi cu 585 de puncte WTA. Învingătoarea va primi 507.100 de euro şi 900 de puncte WTA.

În ultimul, Halep o va întâlni pe Elina Svitolina, într-o reeditare a finalei de anul trecut. Partida dintre Halep şi Svitolina are loc duminică, de la ora 14.00.

La finalul partidei cu Şarapova, Simona s-a descătuşat. "Eram fericită că am jucat aşa bine şi am câştigat meciul. Mereu a greu să joci cu ea. M-am bucurat aşa cu m-am simţit", a explicat Simona la conferinţa de presă.