VIDEO Dacă VAR nu e, nici ruşine nu e: Reacţia comentatorului TV la gafa lui Colţescu spune totul

0
Sebastian Colţescu a viciat rezultatul la Mediaş

Gaz Metan - FCSB, scor 2-3, a fost decis de un penalty ridicol, acordat de centralul Sebastian Colţescu, decizie care a arătat, încă o dată, că, până la implementarea arbitrajului video, vom continua să asistăm la astfel de momente revoltătoare.

Fotbalul românesc „toacă“, anual, milioane de euro, însă nu găseşte resursele necesare, vorbim de câteva sute de mii de euro, pentru a avea arbitraj video (VAR), un sistem din ce în ce mai răspândit în lume.

Drept urmare, de cele mai multe ori, adevăratele „meciuri“ încep după fluierul de final, cu dezbateri interminabile, pe tema unor decizii controversate. Care pot fi eliminate sau, în ce orice caz, reduse drastic, dacă am avea arbitraj video. Până atunci, luni seară, centralul Sebastian Colţescu a „reuşit“ să mai strice un meci, acordând un penalty inexistent pentru FCSB, în minutul 89 al meciului cu Gaz Metan, când scorul era 2-2.

La un duel Octavian Popescu - Mihai Butean, centralul craiovean, în vârstă de 43 de ani, a fost, probabil, singurul om de pe stadion care a considerat că se impune 11 metri!

Aşa cum, după vederea reluărilor, singurul om care a venit cu o justificare ridicolă pentru decizia arbitrului a fost managerul FCSB, Mihai Stoica. „Dacă e contact, e lovitură liberă. Dacă e în interiorul suprafeţei de pedeapsă, e penalty. C-aşa-i în fotbal. Seară bună!“, a scris oficialul bucureştenilor pe Facebook.

Excluzând această reacţie jenantă, în ton cu decizia lui Colţescu, oamenii din fotbal, în frunte cu foştii mari arbitri, au fost revoltaţi de ceea ce s-a întâmplat la Mediaş.

„Colţescu a trecut din pat în pat“

Într-o intervenţie la ProSport Live, Adrian Porumboiu, fost ecuson FIFA, a fost cel mai vehement în declaraţii.

„Mi-a plăcut ce a scris Meme (n.r. - Mihai Stoica)… Că, dacă îl atinge, e penalty. Dar nu-l atinge! E simpatic. Eu de 17 ani tot spun de Colţescu că n-are ce căuta în arbitraj. N-are nicio legătură cu arbitrajul, dar i se permite, rezolvă treburile omul. Nu sunt nenorociri, unde nu e Colţescu. Dacă luaţi meciurile din ultimii 17 ani, le-a măcelărit pe toate. La începutul campionatului, era angajat de câte o echipă… A trecut din pat în pat. Până apare VAR-ul, e nevoie, în fotbalul românesc, de Colţescu. Să puneţi ghilimele de rigoare. Nu e primul meci deturnat de Colţescu. Pe ăsta îl încadrez ca fiind un atac terorist împotriva arbitrajului. Nu era o fază grea. E o eroare impardonabilă a arbitrului“, a spus Porumboiu.

Eu nu văd niciun contact, jucătorului de la FCSB îi fuge piciorul spre interior şi cade. Te poţi păcăli ca arbitru la o fază ca asta. În rest, Colţescu arbitrase foarte bine. Ion Crăciunescu fost arbitru

„Să ne zică dacă trebuie să bată FCSB“

După meci, cei de la Mediaş au criticat şi ei vehement decizia lui Colţescu. Mijlocaşul Ronaldo Deaconu (23 de ani), cel care a punctat pentru 1-1 dintr-un penalty, în minutul 16, s-ar arătat indignat de cum a fost viciat rezultatul final.

„Aşa penalty e imposibil să dai, la nivelul ăsta. Normal că e frustrant, am întors jocul, am dominat în repriza secundă. Când pierzi în minutul 90, cu aşa un penalty, n-ai ce să mai zici! Dacă trebuia să câştige FCSB, puteau să ne spună de la început“, a spus mijlocaşul medieşenilor.