Viitorul alunecă spre play-out, după a patra înfrângere în ultimele cinci meciuri

0
Echipa lui Gheorghe Hagi

Viitorul Constanţa a înregistrat, vineri seară, a patra înfrângere în ultimele cinci meciuri disputate în Liga 1, a căzut pe locul 6 în clasament şi, cu doar două puncte avans în faţa ocupantei locului şapte, este în pericol de a rata play-off-ul pentru prima dată în istorie, de la introducerea acestui sistem competiţional, în sezonul 2015/2016.

Gaz Metan Mediaş s-a impus la limită, pe teren propriu, scor 1-0, în faţa Viitorului, printr-un gol reuşit de Nasser Chamed, în minutul 58, după un meci cu puţine reuşite, disputat într-o stare de nervozitate care a provocat acordarea a patru cartonaşe galbene în primele 22 de minute.

Medieşenii i-au depăşit pe constănţeni în clasamentul Ligii 1, după 22 de etape, urcând pe locul 5, cu 36 de puncte.

Viitorul a alunecat, astfel, pe ultimul loc de accedere în play-off, iar presiunea pusă de FC Botoşani este una reală. FC Botoşani este avantajată de program în ultimele etape, având de jucat doar cu echipe din subsolul clasamentului: deplasări la Târgovişte şi Sf. Gheorghe, plus dueluri pe teren propriu cu Hermannstadt şi Poli Iaşi, în timp ce Viitorul, între două dueluri cu Poli Iaşi şi Academica Clinceni, are de primit vizita Craiovei şi o deplasare grea în penultima etapă, la CFR Cluj.

Un motiv în plus de îngrijorare pentru fanii echipei lui Gheorghe Hagi este forma arătată de Botoşani în luna decembrie şi linia de rezultate remarcabile, cu victorie directă în faţa Viitorului, cu CFR Cluj şi Dinamo.