Viitorul Constanţa câştigă în premieră Cupa României, bate Astra Giurgiu în finală, 2-1 după prelungiri

0
Hagi

Viitorul Constanţa a câştigat pentru prima dată în istorie Cupa României după un meci spectaculos, care a avut nevoie de prelungiri pentru stabilirea învingătoarei

La finalul timpului regulamentar de joc cele două formaţii se aflau la egalitate, 1-1, golul victoriei fiind marcat de Eric la finalul primei reprize a prelungirilor.

Denis Alibec a deschis scorul, în minutul 41, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 19 metri, la care zidul celor de la Viitorul, greşit poziţionat, a facilitat un şut spectaculos al atacantului celor de la Astra.

Viitorul a egalat în urma unei lovituri cu capul a lui Ghiţă, după un corner, în minutul 76.

Golul care a trimis trofeul la Constanţa a fost marcat de Eric în minutele de prelungire ale primei reprize suplimentare, cu un şut cu latul de la aproximativ 10 metri

Din minutul 81 Astra jucat cu un om în minus, Romario Pires fiind eliminat pentru primirea celui de al doilea cartonaş galben.

Datorită acestui succes, constănţenii vor juca în turul doi preliminar al Ligii Europa, în timp ce Universitatea Craiova devine cea de a patra echipă calificată în cupele europene.

Astra Giurgiu: 1. Lazar – 19. Butean, 25. Cestor, 6. Bejan, 3. Radunovic – 24. Mrzljak-cpt., 52. Pires – 95. Moise, 10. Llullaku, 11. Gheorghe – 7. Alibec. Antrenor: Costel Enache

FC Viitorul: 12. Cojocaru – 5. Mladen, 15. Ţîru, 2. Ghiţă, 6. De Nooijer – 96. Houri, 99. Băluţă, 11. Vînă – 10. Hagi-cpt., 9. Rivaldinho, 13. Drăguş. Antrenor: Gheorghe Hagi

Până în acest sezon, Viitorul Constanţa nu trecuse niciodată de faza sferturilor în Cupa României. De partea cealaltă, Astra Giurgiu mai jucase două finale în Cupa României, ambele având nevoie de lovituri de departajare pentru stabilirea câştigătoarei. Giurgiuvenii au triumfat în ediţia 2013 – 2014, când s-au impus în faţa celor de la FCSB, scor 0-0 (4-2 după loviturile de la 11 metri). Trei ani mai târziu, Astra a ajuns iar să joace cu trofeul pe masă, dar de această dată a pierdut în faţa celor de la Voluntari 1-1 (5-3 după loviturile de la 11 metri).