Zi neagră pentru tenisul românesc: Monica Niculescu, prăbuşire totală, după ce a irosit o minge de meci. Eşec şi la dublu

0

Pe lângă retragerea Simonei Halep de la Moscova, ziua de marţi a adus şi două eşecuri pentru sportivele din România.

La Luxemburg, în turul I, Monica Niculescu (82 WTA) a fost învinsă de Ferro (103 WTA), scor 6-4, 6-7, 0-6, după un meci de două ore şi 57 de minute.

Niculescu a căzut de tot, după ce la tie-break-ul din setul doi, la scorul de 6-5 a irosit o minge de meci.

Româncele nu s-au descurcat mai bine nici la dublu, la Moscova. Acolo, după înfrângerile de la primul tur la simplu, Begu şi Buzărnescu au făcut echipă la dublu. Au pierdut însă în primul tur, scor 2-6, 1-6, cu cuplul format din Doroshina – Monova.