Adevarul.ro
Autentificare
SAU
Foloseste adresa ta de mail si parola
Foloseste versiunea web pentru creare, activare si personalizare profil.
National POST
Recuperare Parola
Introduceti adresa de email pentru a primi parola
Medicină
OMS: Covid-19 nu poate fi tratat deocamdată ca o boală endemică precum gripa
11 Jan 2022 15:18:40
Autor: Maria Ţaga
FOTO: Inquam Photos
Din cauză că incertitudinile sunt mari, iar coronavirusul evoluează rapid, boala provocată de Covid-19 nu poate fi tratată deocamdată ca o boală endemică precum gripa, susţine Organizaţia Mondială a Sănătăţii. OMS a avertizat, marţi, că răspândirea variantei Omicron nu s-a stabilizat încă, relatează Reuters.
„Avem încă o cantitate uriaşă de incertitudini şi un virus care evoluează destul de rapid, ducând la noi provocări. Nu suntem în punctul în care să putem spune că este o boală endemică", a declarat Catherine Smallwood, managerul OMS Europa pentru COVID, potrivit Digi24.
Acest lucru ar implica tratarea virusului ca pe o boală endemică, mai degrabă decât ca pe o pandemie.
Premierul Spaniei, Pedro Sanchez, a declarat recent că ar putea fi momentul să se schimbe modul în care este urmărită evoluţia COVID-19. Ar putea fi folosită o metodă similară ca cea prin care urmăreşte gripa, deoarece letalitatea COVID a scăzut, a spus Pedro Sanchez.
Adauga Comentariu
Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos
Varianta 1
Autentificare cu contul adevarul.ro
Varianta 2
Autentificare cu contul de Facebook
0 Comentarii
Sortare: Cronologic · Dupa popularitate